Definicje, kwalifikacje, metody
Definicji coachingu jest bez liku. Każda nieco inna i akcentująca inny aspekt pracy coachingowej, o czym możecie się przekonać tutaj. Można się wręcz pokusić o twierdzenie, że definicji coachingu jest tyle, ilu coachów. Jeśli chodzi o kwalifikacje i metody pracy, to można spotkać coachów z najróżniejszym wykształceniem i doświadczeniem, pochodzących z przeróżnych branży, które często nie mają zbyt wiele wspólnego z aktualnie wykonywaną profesją. Co się zaś tyczy przebiegu procesu czy spotkania coachingowego, to odpowiedź na to pytanie jest jedną z najtrudniejszych. Coaching charakteryzuje się dużą koncentracją na kliencie i dlatego przede wszystkim od niego samego zależy przebieg każdego spotkania.
Efekty coachingu
Istnieje jeszcze jedno bardzo popularne pytanie zadawane przez osoby interesujące się coachingiem. W odróżnieniu od wyżej przytoczonych, odpowiedź na nie stanowi najlepszą możliwe wyjaśnienie istoty coachingu. Podobnie jak pytanie o przebieg spotkania czy procesu coachingowego koncentruje się na samym kliencie. Jest to pytanie o rezultaty i efektywność coachingu. Po co? Co z tego mam lub będę mieć?
W obliczu takiego pytania można przytoczyć listę wielu badań efektywności i skuteczności coachingu czy też satysfakcji osób coachowanych. Przeprowadzone na setkach osób, w dziesiątkach firm. Poukładane w kolorowe tabelki i wykresy, przedstawione procentowo, opatrzone odpowiednim komentarzem.
Osobiście uważam, że takie "sterylne" prezentowanie efektów coachingu oraz jego skuteczności pozbawione jest emocji i człowieczeństwa, które charakteryzują dobrze prowadzony coaching. Dlatego zawsze odpowiadam: "Przekonaj się sam/a. Umów się na jedno spotkanie i doświadcz tego osobiście". Można spędzić wiele czasu na tłumaczeniu osobie na czym polega jazda na rowerze i jak należy to robić, ale dopiero kiedy wsiądziemy na rower zrozumiemy, o co nasz instruktor miał na myśli :)
Coaching nauczył mnie...
Na koniec całego procesu coachingowego zawsze proszę moich klientów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, które pozwalają podsumować wykonaną przez nich pracę na naszych spotkaniach oraz zobaczyć, co się w ich życiu zmieniło. Za zgodą jednej z moich klientek i z intencją odpowiedzi na pytanie o efekty coachingu, publikuję jej odpowiedzi na dwa z nich:
Czego się nauczyłem?
- Nauczyłam się gdzie jest moje chcenie i jak je przywołać.
- Że mogę coś postanowić i wywiązać się z tego zadania. Że mogę pracować systematycznie i że przynosi to efekty.
- Że umiem zaplanować moje działania.
- Że mogę podjąć decyzję i przy niej wytrwać.
- Że nagradzanie siebie jest ważne.
- Że przy określaniu chceń, celów i planów ważne są konkrety.
- Że akceptacja, odpowiedzialność, decyzja, możliwość to słowa pełne treści ;)
- Że dobrze jest czuć swój strach i swoją odwagę.
- Że mogę wybrać wilka, którego będę karmić ;)
- Że warto czytać, biegać i wieszać karteczki na ścianie ;)
- Że etapy w moim życiu są bardzo ważne, prowadzą do celu i warto dać sobie na nie czas.
- Że moje emocje pojawiają się po coś i potrafię je ukierunkować.
- Że „chcę” różni się od „chciałabym”.
- Że warto zapisywać myśli
- Że moje cele są dla mnie a nie ja dla nich.
- Że wystarczy obudzić ciało, żeby obudzić szare komórki ;)
- Że wystarczy krótkie ćwiczenie, żebym przypomniała sobie kim jestem, gdzie jestem i co jest dla mnie ważne.
- I że to gdzie jestem teraz jest dla mnie najważniejsze
Dodatkowe refleksje:
Nic na siłę. Warto zaufać intuicji.
Gdzie jestem / gdzie byłam?
Jestem tu i teraz. Mam konkretne zadania do wykonania i na tym się koncentruję.
Byłam, hmm trochę w przeszłości, trochę w przyszłości, ale rzadko kiedy pomiędzy ;)
Coachingu nie da się do końca wytłumaczyć. Najlepiej sprawdzić to samemu i wsiąść na rower ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz